Pes je nejlepší parťák pro život, ale i zodpovědnost

Zlatý retriever
Zlatý retriever

Tento článek je určen všem lidem, kteří psy berou jako parťáky pro život a ne jako pracovní, či chovné plemeno a to v tom v lepším případě. V tom horším, kdy si lidé pořídí pejska, aby si na něm dokazovali svou “vlastní” velikost, takové pejsky pak vídáme v televizi ve zprávách. Jako týrané a někdy bohužel i mrtvé.

Lidé by si měli uvědomit, že s pořízením pejska, se vážou stejné povinnostmi, jako kdyby si pořídili dítě. Každé mládě potřebuje dostatečnou péči, zázemí, pocit bezpečí a výchovu. Samozřejmě záleží za jakým účelem si pejska pořídíte. Dle toho také vybíráte rasu a velikost. Je tedy dobré vědět, než si pejska pořídíte, jakou “funkci” má ve vašem životě zastávat.

Předně je dobré nastudovat, jaké jsou charakteristické rysy daného plemene, které si chcete pořídit. Dnešní doba je přístupná velkým množstvím informací přes internet. Takže je dobré si při rozhodování dát čas. Aby výběr pejska byl tím vhodným právě pro vás. Nezapomínejte, že pejsek je živý tvor, parťák, má city, dokáže bezmezně milovat a není to hračka!

Kolik času pejskovi věnujete, tak je dobře je vychovaný

Lidé si často neuvědomují, že to, jak je pejsek vychovaný je i vizitka majitele, pokud máte pejska od jeho narození. Pořízení pejska je velká zodpovědnost, nejen k pejskovi samému, ale i k okolí. Tak aby přítomnost pejska byla pro všechny příjemná a ne omezující, to že pejsek znamená i omezení v jistých směrech i pro vás samotné si musíte uvědomit ještě než si ho pořídíte. Existují psí psychologové, kteří se zabývají psí duší,  tím jak se cítí a jak se chovají, či dokáží udělat v daných situacích. 

Pejsek ke svému majiteli přilne celým svým srdcem, proto rozhodnutí pořídit si psa, je opravdu pro zodpovědné jedince, kteří si uvědomují, že ubližovat někomu, kdo vás miluje je zlé. Nehledě na to, že pes není člověk, jak se spousty lidí ohání hloupými argumenty, tak o to víc je si třeba uvědomit, že spoustu věcí nechápe! My jako lidé bychom měli být inteligenčně na výši a přijmout to, že pejskovi je potřeba potom i částečně podřídit svůj život. Pokud to neumíte, nedokážete, nebo jen z vlastní pohodlnosti či sobeckosti nechcete, pejska si nepořizujte.

Naštěstí doba pokročila a skoro všechny běžné činnosti života, lze s naším čtyřnohým parťákem vykonávat. Takže vás neomezuje v cestování a dokonce začínají zaměstnavatelé ve světě propagovat nejen “baby friendly office”, ale i “dog friendly office”. Což je skvělé. Dnes již většina hotelů a ubytování nabízí s pejskem trávit pohodovou dovolenou, ať u nás v Čechách, či zahraničí. Stačí si jen vybrat to pravé pro vás a vaši celou rodinu, do které pes patří.

Váš pes je totiž nejspokojenější, když může být s vámi. Proto se nadarmo neříká: “Pes nejlepší přítel člověka.” Pes je šťastný tam, kde může být s vámi. Naopak třeba kočka, je tvor fixující se spíš na místo, kde žije. Ale tím neříkám, že kočky své páníčky nemilují, jen jsou jaksi duší více “volnomyšlenkářské osobnosti”. Které jsou samostatnější, než pes. A tak to zkrátka je.

Pes vyžaduje společnost

Jediné čeho se pejsek opravdu bojí je samota, třeba štěkající pejsek, když odcházíte pryč z domu a on tam zůstává, vám chce jen říct, že se bojí, že nechce zůstat sám. Existuje spoustu dostupné literatury, kde se můžete dočíst, jak s pejskem pracovat, abyste tento jeho strach dokázali odbourat a on se nemusel takto projevovat. Nemusíte potom řešit nerudné sousedy, kterým může váš smutný pejsek vadit. 

Pokud to třeba sami nedokážete, můžete se obrátit na erudované chovatele, kteří se výchovou pejsků zabývají. Což je taky možnost, pokud nemáte tolik znalosti, nebo jste se stali majitelem staršího pejska, který již špatné návyky má a nestačíte na to. Říká se pořekadlo, že “starého psa, novým kouskům nenaučíš”. Není to tak zcela pravda, chce to jen značnou míru trpělivosti a také uvědomění si reálných možností, jak vašich, tak pejska.

Milujte ho a on vám to násobně vrátí

Život s pejskem je plný lásky. Když přijdete domů, vždy se na vás těší a vítá vás. Nechce po vás, abyste byli dokonalí. Nesoudí vás a úmyslně vám neublíží. Jednou někdo řekl: “Na rozdíl od člověka, vás pejsek zklame jen jednou v životě – když zemře”, a tak to je. Proto berte zodpovědně výběr a pořízení pejska, ať nemusí trpět v útulcích a snášet utrpení, které mu paradoxně svou nezodpovědností způsobuje “pán Tvorstva”, člověk. 

Stavíme se nejvýš v žebříčku evoluce, ale to nám nedává právo nezodpovědně ubližovat a zabíjet živé tvory, které jsme si zase sami my lidé neurčili na obživu, ale proto aby nás věrně provázeli na cestě životem. Tak se tak i jako lidé chovejme. Protože to, jak se dokážeme chovat k živým tvorům je vizitka naší nadřazenosti v inteligenci jako člověka, toho nejvýš a ne tuposti v naší sobeckosti….to totiž zvířata mimochodem neumí.

Otázka zní, kdo je tedy inteligentnější ve své podstatě…? 

1 Komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit