Co je to canisterapie, jak funguje a pomáhá léčit

Canisterapie
Canisterapie

Canisterapie je druh psychoterapie, kde se využívá k léčebné terapii součinnost cvičeného psa nebo feny. Název terapie je odvozen od latinského slova canis – což znamená pes.

Canisterapie má vliv na psychickou stránku člověka. Kontakt, který mají lidé potřebující terapii se psem, pro ně představuje emoční rozptýlení. Spousta pacientů vnímá psa jako kamaráda, o kterého se musí starat a tím se lépe srovnávají, nebo aspoň na chvíli dokážou zapomenout na své trápení a problémy. 

Tato terapie se využívá v ústavech pro mentálně a fyzicky postižené děti, také však pro dospělé jedince. V těchto ústavech se canisterapie používá jako součást rehabilitace, při procvičování částí těla postiženého. Zkušení terapeuti v oblasti canisterapie dokážou aktivovat pomocí svého psa myšlení, paměť, komunikaci, učení se různých věcí, jako mluvenou řeč, neverbální projevy…atd. 

Canisterapie jako sociální rehabilitace

Velkou měrou taková terapie přispívá také při procvičování motoriky. Canisterapii je možno nazývat druhem sociální rehabilitace. Tuto terapii může provádět se svým čtyřnohým „parťákem“ pouze zkušený kynolog, který má i velice dobré sociální dovednosti v oblasti komunikace s lidmi, empatii, zvládání krizových situací, má přehled v diagnózách cílové skupiny a také zkušenosti v oblasti psychologie. Pes to má v tomto případu o něco málo jednodušší, pokud projde speciálním výcvikem. 

Ne každé plemeno se hodí pro zvládání této terapie, je nutné vycházet z vrozených povahových rysů plemene a podle toho vybírat. Odborníci se shodují, že nelze jednoznačně určit vhodnost plemene, lze ji pouze předpokládat. Průkaz původu pejska zde není rozhodující, i když je větší možnost mít záruku, pokud je pes s průkazem původu, protože vrozené předpoklady by měly být rysy čistokrevného plemene.

Nicméně stále prioritním ukazatelem je a rozhodujícím faktorem pro vhodnost psa na canisterapii, povaha a charakter psa. Psi pro tento druh terapie nemohou být ve svých reakcích nepředvídatelní, jelikož třeba při terapii s mentálně a fyzicky postiženými dětmi, či dospělými se pes nemůže zaleknout silných hlasových projevů, či nekoordinovaných pohybů, které takto postižení lidé mají. Základní ovladatelnost a poslušnost psa je jedním ze základních a rozhodujících faktorů pro výcvik psa vhodného pro terapii, pes musí zvládat socializaci mezi ostatními psy a lidmi. 

Pes musí zvládat orientaci ve vnitřních prostorách a nesmí se zaleknout zvláštních zvuků, pachů a hlavně musí být zvyklý na skupiny více lidí. Nejdůležitějším faktorem u takto cvičených pejsků je hlavně jejich vlastní radost z činnosti, kterou činnost vykonává, stejně jako dobrý zdravotní a také psychický stav pejska. Jednoznačným poutem je jistota a opora svého pána (terapeuta), se kterým canisterapii provádí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit