Amerika na pokračování – Golfové zážitky a aligátoři 3. díl

Golfové hřiště
Golfové hřiště

Další den začíná…tak Ameriko, copak mi dnes ukážeš? Dozvěděla jsem se hned u snídaně. Tak dnes se půjde na golf…nóóó, tak golf jako hru miluji, ale “zelenou kartu gofisty” nemám, bohužel. Můj průvodce i s kamarádem mi vysvětlují, že tady tohle na golfových hřištích netřeba. Páni, tak to je super. 

Dozvídám se, že zde v Americe a zvlášť na Floridě, je golf hrou všech “důchodců”. Jako relax, odpočinek a nikdo tady v rámci odpočinku neřeší hcp (handicap), zkrátka hrají všichni i u nás pověstní začátečníci “řízkaři”, kteří jsou rádi, když po pár měsících zdolají výcvikový driving range. Takže Ameriko, v tomhle ti tleskám, konečně si jako laik mohu projít a zahrát celé hřiště.

Plná očekávání se chystám na “golfovou výpravu”, vše potřebné mám, takže se opravdu těším. Po příjezdu do “clubhouse”, což neznalým přeložím jako hlavní výchozí základnu daného hřiště, dostáváme ke hře golfový vozík. Je mi řečeno, že tady na hřišti nechodí pěšky nikdo. Tento poznatek koresponduje s tím, že v Americe mají všechno “drive” i lékárnu a banku :o))).

Neztrácíme čas a vyrážíme na hřiště. Vzhledem k podnebí jsou hřiště krásná a udržovaná, opravdu kvalita tam a u nás je někde jinde. Nicméně milovnici golfu vědí, že u nás je také spousta nádherných hřišť. Ale přes zimu dostává kondice našich golfových hřišť mnohdy zabrat. Koukám jak je hřiště plné jezírek…

Nepřehlédněte: Amerika na pokračování – 2. díl

Dostávám instrukce, že pokud by mi míček spadl do vody, rozhodně ho nemám brát? A pokud hraji blízko vody, tak s obrovskou opatrností… na můj nechápavý pohled je mi ukázána výstražná “dopravní” značka na hřišti, kde je nakreslený krokodýl?? Jako jak krokodýl, ptám se.

Aligátoři na golfovém hřišti

Oba se smějí a říkají…no jako aligátor! Cože? To, že jsou zde aligátoři jsem věděla, ale že je normálně budu moct volně potkat to ne!

Už se nedivím, že při hře dostanete i vozík, to je proto, abyste mohli rychle ujet aligátorům!!! Tak tohle mi na pověstném soustředění a klidu, kterým je golf proslulý nepřidá. No, uvidíme. Pomalu projíždíme jamku po jamce a najednou tak v polovině hřiště, když stojím vedle vozíku a koukám na odpal míčku, řekne průvodce….”koukni za sebe” a tak koukám…

Otočím se a….jéééžišíííí, metr za mnou si to metelí tak metr a půl dlouhý aligátor! Tak tohle je šílené. Všichni znalí mě uklidňují, ať se nebojím, prý je tady pravidelně krmí a jsou čipováni, ať mají o nich přehled, takže hned tak někoho nesežerou… Parádička. Vlastně takoví domácí Floridští mazlíci. Musím uznat, že pro mou chabou náturu nic moc. Hledím, ať se co nejdříve dostanu někam do bezpečí. Jednak přímá úměra funguje dokonale, čím dál aligátorovi jste, tím menší pravděpodobnost je, že vás sežere!

Myslela jsem, že pro tento den mám zvířátek vybráno, ale ne, ještě jsem pár obyvatel zvířecího světa Floridy měla potkat. Ale je pravda, že jsem si začala více všímat značek a jak u nás Čechách máme značku Pozor jeleni, nebo Pozor krávy, tak na Floridě mají – Pozor aligátor a Pozor had (python – čili druh krajty, obrovský had). 

Po příchodu zpět jsem si oddechla, tak jednak nepotkávám aligátora na procházce zcela běžně. Už chápu, proč všechny domy jsou chráněny sítí, tak aby byl krytý venkovní bazén a okolí celého domu. Protože probudit se a mít tohoto “mazlíčka” v bazénu, nebo doma v obýváku, není asi zrovna příjemné. 

Po večeři jsem viděla pásovce

Jelikož se den krátil, tak jsem se chytla přípravy večeře. Vše proběhlo v klidu a tak jsem si říkala, že den se povedl a zase to byl jiný druh zážitku. Se soumrakem jsem se vydala sednout si ven a užívala si teplého vlahého večera…. najednou slyším zvláštní funění, zpozorním a přemýšlím nad tím, že aligátor zcela jistě takto nefuní, jelikož jsem chráněna také sítí okolo domu, tak jsem malinko klidnější. Vydávám se tedy zjistit, co vydává tyto zvuky….

Jak se pomalu, potichu ploužím okolo zábrany sítě, najednou na mě vykoukne zpoza křoví dlouhý čumák. Koukám jako blázen, v zahrádce se hrabe pásovec, tak tohle je pro mě zážitek, toho znám pouze ze ZOO. Samozřejmě si držím odstup, jelikož vím, že tady jsou zvířata stejně divoká jako všude jinde a pokousat pásovcem se ze zvědavosti zrovna nechat nemusím. 

Pásovec na mě koukne, zavětří dlouhým čumáčkem a rychlostí blesku se honem snaží zmizet v nedalekém křoví. Musím říci, že na to jaká je to kulička, tak utíká velice rychle. Tak běžím svůj zážitek říci ostatnímu osazenstvu, ale oni jen mávnou rukou…to je přece normálka. Nechápou, že mě to vyvádí z míry. No nevadí, časem si asi člověk zvykne, ale pro je to nové. Tedy příjemnější než setkání s aligátorem.

Rakuni – Mývalové

Ještě před spaním vynáším do popelnice před domem pytle s odpadky. A hádejte co se stane?…. Ano, třetí obyvatel Floridy na mě čeká skryt v popelnici. Otevřu víko a vyskočí ven na mě – mýval. Tam jim říkají “rakuni”. Vyjeknu, jak se leknu. Ten tvor na mě pár sekund hledí a já na něj. Potom šup a je rychle pryč. Nestačím se divit, Florida má zkrátka ZOO na dosah ruky a to doslova.

Den končí a já jsem plna dojmů ze zážitků ze zvířecí říše. Zvířátka mám ráda, ale místo kočky v popelnici mýval? Místo psa po cestičce trávou aligátor a místo ježka pásovec? Myslím ale, že zvyknout se dá na vše…:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit