Pijte tento nápoj a vyhnete se depresím – Chrání mozek a udržuje vás neustále ve střehu

Čaj
Čaj

Jaký je váš denní rituál? Pijete minerálku, kávu, čaj nebo kofeinové, slazené povzbuzovače? Představte si, že jeden z vyjmenovaných by ve vaší domácnosti rozhodně neměl chybět.

Čajová konvice do každé rodiny!

Pokud si na pití čaje vzpomenete až ve chvíli, kdy vás přepadne pořádná rýma, zřejmě nepatříte mezi milovníky tohoto báječného nápoje. Nevadí! Pojďte se s námi seznámit s čajovými konvicemi – pohled na nich potěší vaše oko a jediný hlt z jejich útrob vás dokonale rozehřeje.


Deprese, nashledanou

Čaj nás nejen drží ve střehu, ale může pomoci i udržovat náš mozek ve zdravé kondici. Vědci potvrdili, že je účinný při ochraně před depresemi, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Výzkumníci se ptali účastníků i na jejich volnočasové aktivity, aby se ujistili, že je to právě čaj a ne s ním spojený společenský relax, který má ochranný efekt.

Za vynález čajové konvice můžeme děkovat dávným Číňanům. Nejenže pili a propagovaly čaj jako blahodárný nápoj po tisíce let, jejich domovina je také místem, kde tento užitečný kus nádobí vznikl. Nejstarší čajové konvice se datují až do vlády dynastie Jüan, tedy období 13. a 14. století.

Mezi zajímavosti patří, že nejstarší čajová konvice, která se zachovala do dnešních dnů – a je vystavena v muzeu v Hongkongu – je z roku 1513.

Krásné i praktické čajové konvice

Původní čajové konvice byly určeny pro potřebu jedné osoby, proto byly mnohem menší než jsme zvyklí dnes. Dalo se z nich pít přímo z hrdla. Jako materiál se používal porcelán, který v tomto období věděli vyrábět jen Číňané a tajemství jeho výroby se do Evropy dostalo až po roce 1700.

To je zároveň období, kdy se začalo pití čaje rozšiřovat i na našem kontinentu. V té době to byl ještě velmi drahý nápoj.

Čajová konvice kromě tradiční funkčnosti vždy plnila i estetickou funkci. Dnes již není nedostupným či luxusním zbožím, můžeme ji mít v nejrůznějších provedeních od porcelánu, přes sklo až po nerez na každém stole.

A jak vybrat tu správnou čajovou konvici?

Kromě designu třeba zohlednit i několik další faktory. Pokud pijete čaj obvykle sami nebo ve dvojici, bude vám vyhovovat nádoba s menším objemem. Pro milovníky klasického sypaného čaje či bylinných čajů je výbornou pomůckou zabudované odnímatelné sítko či spařovače prostor. Můžete do něj uložit i kousky ovoce či koření.

Čajové konvice do myčky?

Ano, moderní čajové konvice můžete mýt iv myčce nebo vložit do mikrovlnky. Naopak, pokud máte doma tradiční čínský výrobek, myjte ho výlučně ručně a s minimem chemikálií. Pokud máte možnost, vybírejte výrobek, který vám umožní pohodlné mytí hrdla čajníku.

Zaručeně se podívejte naši fotogalerii. Najdete tam designové konvice, které rozzáří vaši kuchyň!

Zdroj fotogalerie : unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *