Žena na mateřské dovolené – jaké jsou pracovní možnosti?

Žena na mateřské dovolené a její pracovní možnosti
Žena na mateřské dovolené a její pracovní možnosti

Mateřská dovolená, jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Všude se o tomto období takto píše, ale jaký je fakt z pohledu žen, které toto období prožívají směrem ke společnosti, trhu práce a v neposlední řadě v rámci “ženské” podstaty? Zamyslet se nad tím, kdo nazval toto období dovolenou a nejkrásnějším období je otázkou. Záleží totiž na více faktorech.

Funkce matky již od prvobytně pospolné společnosti spočívá v tom, že zajišťuje péči o děti a starost o udržení ohně v jeskyni, (v dnešním překladu možná onoho tepla domova) a tím to končí, o ostatní se stará muž. Zajištění obydlí, potravy a fungování po stránce celkové obživy a života, tak aby žena mohla svou funkci dělat na “plný výkon”.

V dnešní době už asi není žena vnímána, jako doslova “chovný kus”, nicméně v období starání se o potomka je daleko zranitelnější a více limitována než byla, dokud se matkou nestala. Společnost jde rychle dopředu a ženy na mateřské dovolené nepodporuje zrovna tak, že by to byl pro ně dar, mít dítě, bohužel je to naopak. Už ani nefunguje role muže jako ochránce rodiny, který zabezpečuje ženě v tomto období vše potřebné, s tím že kdysi v dávných dobách to bylo výsostné poslání pro muže, dnes je skutečnost ve většině případů naopak. 

Co říkají studie

Existuje dlouhodobá studie, kdy se uměle srovnaly životní podmínky rodičů a matek samoživitelek, tak aby mohly pohodlně zajistit péči o své dítě, tak aby finančně nepoznala matka samoživitelka nedostatek v rámci materiálního zabezpečení. Jak se to projeví na charakteru a vývoji dítěte, když je tedy matka sama a nemá existenční problémy.  Překvapivé bylo, že zde nechybělo to všude propagované, že potřebuje dítě i druhého rodiče, ale tyto děti byly v podstatě klidnější a měly větší podíl kreativního myšlení, kdy výchova jednoho rodiče nebyla narušována “negativním” vlivem toho druhého.

Protože není pravidlem, že všechna společná soužití rodiny, jsou pouze idylické a sjednocené v rámci výchovy. Takže závěr byl, pokud by došlo k situaci, že dítě zabezpečuje jen jeden rodič, který má dostatek materiálního zabezpečení, tak dítě netrpí.

Tato studie může vyvolat velice rozporuplné pocity. Když žena na mateřské dovolené zůstane sama, ať z důvodů, že ji opustil otec dítěte, nebo od něj odešla sama, a on nejeví zájem, nebo jeví až přehnaně, je to hlavně neustálý boj o existenci. Jelikož muži v naší společnosti jsou stále preferováni jako ti, co zajišťují rodinu materiálně, tak mají v tomto společností lépe vytvořené podmínky. Diskriminační je, že materiální stránka, kterou stát matky samoživitelky “zajišťuje” je tristní a nutí ženy v těchto případech velice rychle tuto roli “matky” opouštět.

Ženy na mateřské dovolené se musí co nejrychleji vrátit do zaměstnání, nemohou zůstat v klidu doma, protože stát se nechová jako ochránce, když selhal “kult” otce, partnera z jakýchkoli důvodů. Ale jako diktátor.

Na trhu práce o ženy na mateřské dovolené není velký zájem, i když spousty zaměstnavatelů řekne, že to není pravda, tak mít nálepku “matka”, navíc malého dítěte není ideální. Diskriminace je zde nekompromisní, protože dítě je “možná komplikace”, když se vám ráno probudí s horečkou a nemáte babičku, hlídání, nebo jinak zajištěný “provoz”, je to komplikace a do práce jít žena na mateřské dovolené zkrátka nemůže. 

Je smutné, že si společnost a bohužel i někteří muži myslí, že ženy jsou na výchovu dětí samotné připraveny dopředu a materiálně.  S názorem pokud chtěla děti, měla na to myslet, pokud by tomu tak bylo, příroda by nestvořila přece obojí pohlaví, jejichž spojením vznikne nový život. A soběstačně by se každý dokázal oplodnit, abychom se množili. A ani přehnaná emancipace není vhodná. Jenže ženám v této “žraločí” společnosti nic jiného nezbývá. 

Každá žena nepočítá po svém narození, že bude matkou. Pokud však ano, těší se na již zmiňované “nejkrásnější” období. Když projde celým obdobím dospívání, vzděláním, prvními zkušenostmi se vztahy a zaměstnáním, tak když najde onoho “pravého”, projeví se touha po dítěti a rodině. Harmonicky život vyrovnaný na všech frontách, chce vyměnit a přijmout ono “vyšší poslání” dané ženám od přírody a to “vzniku života ve svém lůně” s milovanou osobou a být matkou.

Bohužel není výjimkou, jak rychle nadšená akce vznikla, tak zanikne. Což je ta smutná varianta a svobodná žena na mateřské dovolené je na světě, s tím že většina společnosti ji označí za “hloupou”, protože tehdy nevěděla. 

Ano, možná touha po mateřství může zatemňovat mozek, tato teze nelze potvrdit, ani vyvrátit, je to velice subjektivní vnímání každého jedince. Není přirozenosti ženy hrát roli muže, do které pak jsou často tyto ženy stavěny, když zůstanou samy. A tak zázrak zrození vystřídá tvrdá realita neprospaných nocí, koloběh běhání po sociálních úřadech pro všechny možné příspěvky a přemýšlení, jak se honem zapojit do pracovního procesu, ať drobečkovi zajistí střechu nad hlavou a obživu a spousty maminek končí v područí svých rodičů. Než se postaví na vlastní nohy a opět nějak dostanou do pracovního procesu. S tím, že pokud volba otce nebyla “vhodná”, je to o to horší, někdy těžce řešitelné. Takže “krásné” období mateřství je definitivně pryč.

Však nikdy už nebude nic stejné jako dřív, již tady je tvor, za kterého máte zodpovědnost a bezmezně ho milujete. Musíme si nechat líbit spoustu věcí, které nejdou s vaším přesvědčením, ale jste matka a tak už na Vás budou vždy pohlížet všichni.

Můžete se rozloučit s oním bezstarostným obdobím a musíte se připravit na boj o vlastní existenci za sebe a dítě, někdo s větším úspěchem, jiný s menším, ale musíte. Jste matkou, etiketizace společnosti je jasná, tvrdá a nekompromisní. Spoustu věcí není přípustné. 

Ale nebojte se, věřte, že ten “tvořeček” Vám vynahradí spoustu nezdarů a trápení

Pokud jste tou šťastnou pod křídly muže Vašeho srdce, on Vás miluje a za to, že jste mu povila potomka Vás nosí na rukou jako princeznu, jste nejšťastnější ženou – matkou na světě. A netrapte se tím, jak společnost a někteří tvorové rodu mužského pohlížejí na ženy obecně a dokáží je diskriminovat a ponižovat, Vy máte štěstí. 

Pokud však mezi ty šťastné ženy na mateřské dovolené nepatříte a potřebujete najít další výdělek k tomu jak Vás společnost zajišťuje, máte naději ji najít na celé řadě pracovních serverů.

Možná se zde najdete i pracovní nabídku pro Vás, stejně jako se jednou najde někdo, kdo Vás bude milovat i když už nikdy nebudete sama za sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit