Jak správně napsat motivační dopis? Stáhněte si vzor

Motivační dopis
Motivační dopis

Co je myšleno tím, když po Vás zaměstnavatel bude žádat “doprovodný” motivační dopis? V dnešní době, je tento dokument přidružen k Vašemu životopisu, běžnou samozřejmostí.  Motivační dopis – důvod, proč je pozice, o kterou se ucházíte pro Vás zajímavá.

Zde pozor! Napsat, že práci potřebujete z existenčních důvodů na zaplacení hypotéky a alimentů, na pět dětí bývalým manželkám, asi není zrovna optimální. Takže, ne proč Vy máte motivaci chodit do práce a být zaměstnaní, ale v čem můžete být zaměstnavateli přínosem a měl by právě Vám, dát přednost před ostatními uchazeči.

Jak by měl motivační dopis vypadat

Jak by tedy takový motivační dopis měl vypadat. Nesmíte zapomenout na to, že je to oficiální dokument, který budou zpracovávat personalisté dané firmy. Při množství uchazečů, kteří se na vybrané pozice hlásí, musíte uznat, že čtení a procházení obsáhlých statí, není to “pravé ořechové”. Tedy tento dopis by měl být jednoduchý, stručný, věcný, bez zbytečností nepodstatných pro zaměstnavatele.

Možná je vhodné motivační dopis pojmout jako jistou formu obchodu. Proč zrovna Vás má zaměstnavatel chtít? Vy jste nabízené zboží a zaměstnavatel je ten, kterého máte přesvedčit, že jste právě to co potřebuje. Když chodíte nakupovat Vy, ohromí Vás spoustu řečí okolo o ničem s podstatou v nedohlednu? Zřějme ne, tedy většinu. Nakonec Vás to omrzí a nezůstanete do konce prezentace, se slovy “raději se obejdu”. 

Hlavním důvodem, proč by se měl zaměstavatel pro Vás rozhodnout je, v jakém oboru jste již pracovali a kolik úspěchů jste přinesli bývalým zaměstnavatelům.  Proč Vás zaujala tato pozice, a co jste schopni reálně nabídnout. Každý zaměstnavatel má rád přiměřeně průbojného, spolehlivého a zodpovědného zaměstnance, který má přirozenou dávku sebevědomí, tak i přirozené množství pokory a intelektu.

Nepodceňujte se, ani se nepřeceňujte!

Tedy není vhodné se v motivačním dopise moc přeceňovat, ani naopak podceňovat. Záměrem je, vyvolat v člověku,který ho bude číst, pocit, že zrovna Vás chce vidět. A pozvat na osobní pohovor, což je také v motivačním dopise dobré zmínit. Že se těsíte na osobní setkání. 

Shrneme tedy podstatu motivačního dopisu. V rámci formátu, by měl obsahovat oficiální náležitosti typu adresa zaměstnavatele, Vaše iniciály, krátký výštižný popis Vaší motivace, nejlépe v minimálním rozsahu zachytit maximum v pozitivním duchu, ovšem s “nohama na zemi” v rámci reality. Nakonec již zmiňovanou radost z následného osobního setkání, podpis a máte hotovo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit