Jak se připravit na první den v práci?

První den v nové práci
První den v nové práci

Pokud jste prošli všemi peripetiemi při hledání nové práce a uspěli jste u přijímacího pohovoru, tak Vás čeká ten den D, kdy poprvé do svého nové práce vyrazíte. Ten den bude vždy směsice spousty pocitů, na které je dobré se připravit, ale nemusíte se bát, prochází tímto všichni lidé, bez výjimky. Ať už je to radost, zmatek, nejistota, či tréma, takové pocity jsou zcela běžné.

Je to celkem jasné, že po tak dobré zprávě, že jste získali novou práci, o které jste usilovali, přijde najednou to rozčarování typu: “Hlavně ať ukážu, že n to opravdu mám.” Časem se to všechno však uklidní a pokud jste byli přijati, zřejmě Vás zaměstnavatel potřeboval. Takže není důvod k přehnaným obavám. 

Vnímejte, že tohle rozhodnutí byl oboustranný přínos, podobný dárku, jak pro Vás, tak pro zaměstnavatele. Nejlépe je na první den v práci myslet optimisticky a pozitivně. Vždyť toto zaměstnání pro Vás může být dlouhodobá záležitost, která bude součástí Vašeho každodenního života a je daleko lepší se na ni těšit, než být z toho otrávený.

První dojem v nové práci

Stejně jako při osobním pohovoru je první dojem základ, kolegové a kolegyně, kteří se přijímacího rozhovoru neúčastnili jsou na Vás určitě zvědaví a budou Vás netrpělivě očekávat. Takže je dobré na to myslet, aby Váš vstup mezi ně zanechal jen příjemnou atmosféru.

Oblečení je tento den dobré volit s ohledem na pozici a určitě poněkud více formální styl, než “okoukáte”, co se nosí. Vůně, kterou zvolíte by neměla být příliš silná, jelikož netušíte, jaky prostor a vzduch může být na pracovišti, zápach potu stejně jako naopak agresivní parfém není vhodný. První den, je takový “průzkumový”, po všech stránkách. Ani ženy by neměly volit příliš výrazný makeup, nejde totiž o večerní party a působit vyzývavě Vám v korektní firmě také nepomůže k dosažení “lepších” pracovních úspěchů.

Je dobré nezapomenout s sebou přibalit i nějaké to občerstvení, jelikož nevíte, jak to v nové firmě vypadá a být celý den o hladu a žízni určitě neprospěje. Pokud jste tedy připraveni a sbaleni, můžete vyrazit. První den bychom měli rozhodně přijít do nové práce načas, nejlépe o něco dříve, abychom se mohli seznámit s prostředím a kolegy. 

První den v práci pozorujte a naslouchejte

Rozhodně se vyplatí první den, možná i nějaký ten týden spíš pozorovat a naslouchat, rozhodně nevytváří dobrý dojem člověk typu “přílišné dokonalosti”, všechno znající, velké ego a přehnané sebevědomí, je také dobré nechat doma. To, že si zaměstnavatel vybral dobře, mu můžete dokázat svými pracovními výsledky, které za Vámi budou časem vidět. Přirozená pokora ve všech pracovních pozicích není vůbec od věci. Na jakémkoli pracovním postu. 

Lidem se při setkání dívejte přímo do očí, je to znakem člověka, který je upřímný a určitě tím poznáte i kolegy, jak na to zareagují, můžete tím hodně poznat. Stisk ruky mějte přiměřeně pevný a hlavně buďte v pozitivní náladě, úsměv nic nestojí a rozhodně víc potěší než pokleslé koutky úst. A Vám samotným se bude určitě lépe pracovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit