Jak nejlépe a nejrychleji najít práci?

Jak najít nejrychleji a nejlépe novou práci?
Jak najít nejrychleji a nejlépe novou práci?

Nejdůležitější při hledání nového zaměstnání je aktivně se o své budoucí pracovní místo zajímat. Čím více zdrojů využijete, tím větší je vaše šance na úspěch vyšší. Nespoléhejte se tedy na jediný zdroj hledání, ale naopak kombinujte více způsobů. Nejprve si sepište svůj životopis neboli CV. Potom začněte procházet jednotlivé nabídky na internetových serverech s nabídkami pracovních pozic. Na těchto stránkách existují další možnosti, jak o sobě dát vědět – například vložit svůj životopis do databáze životopisů a firmy vás tak mohou oslovovat samy. Doporučujeme obě formy kombinovat.

Personální pracovní agentury

Dále si třeba sestavit seznam personálních agentur, významně rozšíří vaše možnosti, protože vědí, co se děje uvnitř společností pro které dělají nábory a mají přehled i o otevřených pracovních pozicích, která na internetu veřejně dostupná nejsou.

Nejdůležitější rozhodně je oslovit své známé a přátele. Podle některých průzkumů se až 70% všech volných míst obsadí pomocí známých.

Velkým pomocníkem pak může být také Facebook nebo LinkedIn, prostřednictvím kterých můžete oslovit velký okruh lidí.

Oslovení firem v okolí s poptávkou o zaměstnání

Pokud to nezabere, je třeba jít dál a pak přichází téměř obchodní práce. Uchažeč o práci by si měl dále na internetu v katalozích firem vyhledat všechny firmy v jeho oboru v okruhu, kam až je ochoten docházet, a potom je všechny obvolat nebo nejlépe obejít. Je to jako když nabízíte lidem nějaký produkt nebo výrobek, ale v tomto případě prodáváte sebe a své nadšení firmu pracovat.

Je dobré si připravit strukturu toho, jak chce firmu zaujmout. Fungovat by mohlo například toto “Dobrý den, jmenuji se Michal Dvořák, zaujalo mě (například) vaše zahradnictví a váš přístup k zákazníkům. Mám mnoho zkušeností z práce na farmě a v zahradnické firmě. Nehledáte teď nějakou výpomoc?”. Můžete si mě třeba pár dní vyzkoušet a pak se rozhodnete, zda byste pro mě měli dlouhodobější práci.

Stačí jen stručné body ve kterých se představíte. Důležité ale je, aby mu tato úvodní “prodejní” řeč seděla a cítil se přirozeně a uvolněně. Pokud to nevyjde, zanechte na místě alespoň papír s kontakty a popisem vašich pracovních zkušeností.

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Na internetu je mnoho popisů, jak reagovat v určitých situacích při pracovním pohovoru. Nejlepší ale funguje zdravé sebevědomí a pozitivní nálada. A to je na tom asi nejtěžší – nenechat se otrávit neúspěchy. Tradičním, ale stále efektivním zdrojem hledání nové práce je sledování inzerce v tištěných médiích. Přečtěte si inzeráty s nabídkou volných pracovních pozic v denním tisku i ve specializovaných přílohách, vycházejících pravidelně určité dny v týdnu.

Pokud hledáte zaměstnání a nechcete se spoléhat pouze na úřady práce nebo ostatní, již uvedené možnosti, můžete oslovit personální agentury. Ty se zvlášť ve větších městech stále častěji stávají zprostředkovatelem mezi firmou, která chce obsadit určitou pracovní pozici, a uchazeči usilujícími o získání nového pracovního místa. Jakoukoli cestu využijete, nestačí jen zaslat životopis a nečinně čekat na odpověďi. Buďte stále aktivní a trpělivý, oslovujte další a další firmy!

Vaše úsilí se určitě dříve či později vyplatí. Hodně štěstí při hledání práce!

3 Komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit