Nejluxusnější, nejdražší, nejkrásnější destinace světa – Bora Bora

Bora Bora je bez nadsázek perla Pacifiku. Uprostřed ostrova v krásné laguně se tyčí ve dvou vrcholech Mount Pahia a Mount Otemanu, což je dnes již vyhaslá sopka, která tvoří světoznámou siluetu ostrova. Hlavní osadou ostrova je Vaitape.

Jméno ostrova je odvozeno od polynéského výrazu „Pora Pora“, což znamená „prvorozený“. Původní polynéské jméno ostrova bylo Vava’u.

Ostrov leží zhruba 250 kilometrů od Tahiti. Na ostrově dnes žije asi 6000 Polynésanů. Dodnes se zde zachovalo několik starobylých chrámů. V jednom z nich byly nalezeny dlaždice s vytesanými posvátnými mořskými želvami.

Ve vodách okolo ostrova Bora Bora je čilý podvodní život, což přitahuje turisty-potápěče, kteří přijeli na ostrov poznávat krásy podmořského světa. Nejoblíbenější pláží Bora Bora je Matira Beach. Tradiční ubytování turistů na Bora Bora představují bungalovy postavené na molech nad hladinou laguny. Oblast je rovněž vyhlášená svou lahodnou kuchyní, stojící na čerstvých mořských živočiších.

V dávných dobách byl největším rivalem ostrova ostrov Raiatea. Ostrované jsou hrdí na svá válečná tažení proti svému rivalovi. Ostrov se pyšní lagunou s křišťálově průhlednou vodou, lemovanou řadou malých ostrůvků (motu). Na jednom z těchto motu je letiště, na ostatních jsou luxusní hotely. Výjimku tvoří motu Toopua, na kterém je přes 100 metrů vysoký pahorek s velkými „zvonícími kameny“, nazývanými „zvony boha Hiro“.

Bora Bora je poloatol a to znamená, že uvnitř korálového útesu nad bývalou kalderou leží mělká modrá laguna. Nad hladinu laguny se zvedají poslední trosky kráteru, v tomto případě v podobě velkého ostrova a dvou dalších ostrovů – Toopua a Toopuaiti. Ve shluku korálových ostrovů, ostrůvků a útesů, které ostrov Bobklopují, existuje jediná úžina. Touto úžinou mohou proplouvat lodě až do vnitřní laguny, která je tak velice dobře chráněným přístavem.

Mnoho umělců, zejména malířů, spisovatelů a filosofů (např. Alain Gerbault, Hermann Melville nebo Paul-Emile) podlehlo kráse ostrova.

Ostrov byl obýván polynéskými osadníky již kolem 4. století.

Ve druhé světové válce, po útoku Japonců na Pearl Harbor, zřídily USA na ostrově vojenskou základnu. Boje se naštěstí ostrovu vyhnuly.

Jaké aktivity Bora Bora nabízí?

Bora Bora nabízí množství aktivit a zajímavých míst, kvůli kterým na ostrov každoročně zavítají tisíce turistů.

Na pevnině jsou dvě centra. Administrativním centrem ostrova je Vaitape, které se nachází na západním pobřeží a je zároveň i nejživější a nejobydlenější částí celého ostrova. Druhým centrem je Matira, též nazývaná „Matira point“, jedná se o nejjižnější cíp ostrova s nádhernými plážemi a rozsáhlými lagunami.

Turisté sem jezdí za  jízdami na kajaku, paraglidingem, vodním lyžováním, projížďkami na  šlapadlech, výlety na lodi s proskleným dnem, windsurfingem, tenisem a stolním tenisem, plážovým volejbalem, plaváním v bazénu nebo projížďkami na vodním skútru. Nejoblíbenější činností na ostrově však je patří šnorchlování a potápění . Pod vodou se lze setkat s množstvím pestrobarevných ryb, barakudami, rejnoky, mantami, murénami, želvami či žraloky.

Pro náročnější pěší túry, napař na horu Pahua nebo Otomanu, vyhledejte raději zkušeného místního průvodce.

Bora Bora je nejdražší destinace na světě

Dnes je tedy ostrov téměř zcela závislý na cestovním ruchu. Během několika posledních letech bylo na ostrově postaveno dostatečné množství turistických středisek. Najdete zde nejluxusnější a nejdražší hotelové resorty na světě. Díky tomu je považováno za nejdražší destinaci světa, což není překvapivé vzhledem k tomu, že zde týdenní rozpočet zcela bez problému může dosáhnout několika set tisíc korun. Samozřejmě na Bora Bora se můžete podívat i když jste normální smrtelník, ale s největší pravděpodobností vám tak budou zapovězeny ony luxusní resorty, které nabízí bezkonkurenční výhledy na Mount Otemanu, které najdete na většině letáků a brožur o Francouzské Polynésii.

V každém případě platí, že na Bora Bora toho není příliš mnoho k dělání, takže pokud chcete mít dovolenou aktivnější, buď si na Bora Bora budete muset připlatit za různé aktivity (opět velice drahé) jako jízda na vodním skůtru, potápění, šnorchlování, kajaky, výlety na trhy atp. nebo zvolte raději jiný ostrov.

2 Komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit