Čarokrásné Peru, tajemství Inků

S více než 10 000 lety historie se Peru pyšní velkým bohatstvím kultur a tradic. Má vynikající, uznávanou gastronomii, má impozantní archeologické komplexy, 12 památek světového dědictví UNESCO a má obrovské přírodní rezervace. Je to nepochybně jedna z nejrozmanitějších zemí světa.

Peru se nachází v západní části Jižní Ameriky. Jeho území hraničí s Ekvádorem, Kolumbií, Brazílií, Bolívií a Chile. Zahrnuje 1 285 215 km2 země a 200 námořních mil od Tichého oceánu, stejně jako 60 milionů hektarů v Antarktidě. Počet obyvatel je odhadován na více než 31,5 milionu.

Je to třetí největší země v Jižní Americe a jedna z 20 největších na světě – její rozloha pokrývá více než území Španělska a Francie. Jako poradní strana Smlouvy o Antarktidě má na tomto kontinentu vědeckou stanici nazvanou „Machu Picchu“.

Země je rozdělena do 25 oblastí nebo oddělení, včetně ústavní provincie El Callao, kde se nachází hlavní přístav Peru. Hlavní město je Lima, město založené v roce 1535 Španěly, které se stalo hlavním městem peruánské Viceroyalty. Po nezávislosti v roce 1821 se stala hlavním městem republiky.

Peru je velmi různorodá země. Má 11 ekoregionů a 84 ze 117 životních zón, které na světě existují. Má obrovské množství krajin díky svým geografickým podmínkám, což mu zase dává velkou rozmanitost přírodních zdrojů. Na jeho území lze identifikovat tři hlavní regiony, což je tradiční způsob dělení podle výšek: Pobřeží, Hory a Džungle.

Džungle zaujímá 59% území této země, kde se koncentruje 12% obyvatel země. Hory, v nichž dominují pohoří And, zabírají 30% území a jsou domovem 36% obyvatelstva. Většina obyvatelstva – 52% – je soustředěna na pobřeží, a to navzdory pouze 11% území státu.

Španělština je oficiálním jazykem Peru a mluví se jí 84% obyvatel. Kromě toho se v zemi hovoří o 47 rodných jazycích, včetně Quechua a Aymara, které mluví 13% a 1,7% obyvatelstva.

V červenci 2016 se ujala nové vlády, v jejímž čele stál prezident Pedro Pablo Kuczynski ze strany Peruvians for Change. Jednalo se o čtvrtou demokraticky zvolenou vládu po přechodné vládě z roku 2000, která oznámila všeobecné volby pro následující rok a která ukazuje politickou stabilitu této země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit