Steve Wozniak v Apple není již 35 let. Týdenní plat o symbolické částce pobírá stále

Steve Wozniak pomáhal založit Apple – nejhodnotnější značku současnosti, dnes si převážně užívá důchodu.

Včerejší datum (6. únor) je výročím odchodu Stevea Wozniaka z kalifornské společnosti Apple. Jméno sice není tak známé jako Steve Jobs, právě Steve Wozniak ale byl jeho společníkem v začátcích a pomáhal mu stvořit dnes nejhodnotnější značku světa.

Jak jsme naznačili, Stephen Gary Wozniak, často přezdívaný i Woz, v roce 1976 spolu se Stevem Jobsem založil firmu Apple. Podle něj to ale nebylo v garáži. Předmětná garáž prý neměla velký význam, protože oba pracovali převážně doma.

Za první odchod Steva Wozniaka mohla nehoda letadla

Woz byl od začátku “technologickým mozkem značky Apple” v pozadí firmy. Na starosti měl zejména technický návrh počítačů a jejich komponentů. Firmě se časem začalo dařit a stala se opravdu úspěšnou. Za méně než pět let se z obou zakladatelů stali milionáři.

Začátkem února roku 1981 ale Steve Wozniak přežil nehodu letadla, které sám pilotoval. Nikdo při ní naštěstí nezemřel, no Wozniak utrpěl větší poranění hlavy. Přišel o zub a na pět týdnů ztratil paměť. Vyšetřování určilo jako příčinu nehody předčasné vzlet a nedostatek zkušeností pilota.

Tehdy se Woz rozhodl Apple dočasně opustit. Vrátil se na vysokou školu a pod falešným jménem vystudoval elektrotechniku a informatiku.

Firma měla jiné priority

V roce 1983 se při studiu do Applu vrátil, prioritou firmy se ale postupně staly počítače Macintosh. Úspěch a slávu modelu Apple II, který Steve Wozniak spolu s Jobsem vytvořili na začátku, přestalo brát vedení firmy vážně, přestože stále odtud pocházela velká část příjmů. Zaměstnanci divize Apple II dokonce nebyli pozváni ani na představení nového Macintoshe. O oddělení se přestalo mluvit i na mítincích.

Frustrovaný Wozniak společnost definitivně opustil v roce 1985. Ještě v témže kalendářním roce založil firmu CL 9, která vytvořila první univerzální a programovatelný televizní ovladač na světě. Později si vyzkoušel kariéru učitele, založil několik firem a v dalších naopak šéfoval. A přestože v Apple se už Wozniak aktivně neangažuje, dodnes je považován za jednu z tváří firmy a aktuální dění zvykne občas komentovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se Vám líbit